Перемога у Великій Вітчизняній війні

Травневими  днями  у музеї школи зібралися учні, щоб знову  згадати про великий подвиг нашого народу – Перемогу у Великій Вітчизняній війні. Цей день залишається для всіх затьмареним від гіркоти втрат і осяяний сонцем Перемоги.

68 років  віддаляє нас від тих  буремних воєнних років. Та люди самі творять історію. Тим, хто  поліг у горнилі боїв, хто кров’ю своєю скропив землю, тим, хто пройшов крізь бої, лихо, голод і холод, хто вижив  у тій смертельній війні, всім мертвим і живим  провели свято «Пісні, опалені війною».  Вони давали  сили солдатам,  допомагали нашим бійцям дійти до Берліну і встановити  над Рейстагом Прапор Перемоги.

Ведучі, Удод Максим та Шило Ольга, учні 5 класу, розповіли багато цікавого про історію створення  пісень та їх виконавців.

У виконанні учнів школи лунали пісні: «Катюша»,  «Балада про солдата», «Тёмная ночь»,  «На безымянной  высоте», «Смуглянка», «День Перемоги».  Хвилиною мовчання вихованці школи вшанували пам’ять загиблих героїв  та поклали квіти до братських могил. Підготувала та провела свято заступник з виховної роботи  Прокопенко Г.М.

Сценарій свята “Пісні, опалені війною”

Фанфари

Ведучий

Вітаємо вас, дорогі друзі, всіх, хто сьогодні зібрався у цьому святковому залі, щоб укотре згадати про великий, безмежний подвиг нашого народу – Перемогу у Великій Вітчизняній війні.  Нелегке наше сьогодення не може заступити радості приходу весни, а разом з нею і цього дня. Він залишиться для нас завжди затьмареним від гіркоти втрат і осяяний сонцем Перемоги.

Ведуча. Його наближали, як могли, люди, котрим було дуже нелегко в ті воєнні літа і яким найважче сьогодні. У довічному боргу наше покоління і перед тими, хто загинув на фронтах, і перед ветеранами війни, кому пощастило пройти через чорнило битв і дожити до світлого Дня Перемоги.

68 років відділяє нас від буремних воєнних років. Та люди самі творять історію. Тим, хто поліг у горнилі боїв, хто кров’ю своєю скропив землю, тим, хто пройшов крізь бої, лихо, голод і холод, хто вижив у тій смертельній війні, всім мертвим і живим присвячується  це свято «Пісні, опалені війною»

1 ведучий

Ти прийшла, Перемого, слідами війни,

З-під заліза і попелу – цвітом весни,

Тим навічним вогнем, що горить – не згора,

Обеліском, який увінчала зоря.

2 ведучий

День Перемоги! День Перемоги!

Іде по країні весна.

Дев’ятого травня! Дев’ятого травня!

Війна закінчилась страшна.

1 ведучий

Хай літають завжди журавлі,

Колоски видзвонюють налиті.

Ми за те, щоб мир був на землі

Для усіх людей на цілім світі!

2 ведучий

Хай живуть спокійно люди,

Сонце лагідно сія,

Хай лунає всюди-всюди

Пісня пам’яті моя.

Пісня «Ты же выжил, солдат»

Ведучий

Сьогоднішнє свято ми присвячуємо воєнній пісні, тій пісні, яка давала сили солдатам, коли вже сил не було, тій пісні, яку боялись гітлерівські кати, тій пісні, що допомогла нашим бійцям дійти до Берліна і встановити над Рейхстагом Прапор Перемоги. Ми сьогодні разом будемо співати ці прекрасні пісні.

А тепер я хочу представити наших гостей.

(звучить фрагмент пісні «Катюша»)

1ведучий

Саме через цю пісню радянські солдати під час  війни дали прізвисько «катюша» бойовим машинам реактивної артилерії. Мова йде про популярну радянську пісню «Катюша». Вона народилася ще до війни, вперше її виконала Валентина Батищева у 1938 році.

Але по-новому зазвучала вона в роки Великої Вітчизняної. В устах мільйонів людей «Катюша» зазвучала як пісня не про розлуку, а про вірність дівчини до бійця, про великі патріотичні почуття радянських людей.

Пісня «Катюша» ( 5 клас)

(Звучить фрагмент пісні «Тёмная ночь»)

2 ведучий

«Тёмная ночь» — лірична пісня, написана композитором Микитою Богословським та поетом Володимиром Агатовим у 1943 році для фільму «Два бійця». Для фильму “Два бійця” терміново знадобилася пісня, котру герой Марка Бернеса боєц-одесит Аркадій Дзюбін мав співати товаришам у землянці. Музика була написана експромтом. Пісня набула величезної популярності і стала в СРСР однією з найулюбленіших і найвідоміших пісень, створених під час Великої Вітчизняної війни.

1ведучий

Вже пирій пустив листочки,

Йде весна по краю.

А від тебе ні рядочка,

Милий, я не маю.

Простелю я слід сльозами,

Протопчу стежини.

На дорогах поміж нами

Причаїлись міни.

Пісня «Тёмная ночь»

1 ведучий

О, скільки літ оплакувала я

Своїх синочків, рідних, дорогих

Не вірила, що більше не побачу

Надіялась зустріти їх живих.

Щодня виглядала в віконце,

Лягала й вставала в журбі,

Сини не вертались до мене,

Внучата лиш снились мені.

2 ведучий

І почула голос сина над житами,

То зітхала мати, то вогонь палав.

«Я прийшов до тебе, я вернувся , мамо

Я своєю смертю смерті потоптав.

 (Звучить фрагмент пісні «Баллада о солдате»)

1 ведучий

Ця пісня вперше прозвучала у кінофільмі “В трудный час”, присвяченому трагічним дням 1941 року.  У фільмі, сценарій до якого написав відомий кінодраматург Є.  Габрилович, розповідається про долі радянських людей, які героїчно обороняли Москву. Музику до фільму написав композитор Соловйов-Сєдой і разом зі словами поета Матусовського вона стала гімном радянському подвигу.

2 ведучий

Там бій і біль, надія, страх,

Там висвист куль, сльоза в очах,

Товариш зранений і – гнів,

Великий гнів на ворогів.

І той окоп, і той намет,

І той снаряд, і кулемет,

Ненависть грізна, з горла крик…

Солдат в бою тім не поник.

Ми памятаємо завжди

Твої страшні, герою, дні.

За перемогу на війні,

Солдате, дякуєм тобі!

Пісня «Баллада о солдате»

Ми знову прийдемо до вічного вогню,

Рокам ніколи пам’яті не стерти

Про тих,хто пережив страшну війну,

І тих, хто залишивсь в обіймах смерті.

Ми знову прийдемо до вічного вогню…

Із нами прийдуть і онуки й діти,

Щоб ветеранам до землі вклонитись,

Щоб вшанувати їхню сивину.

2 ведучий

Нехай Господь дарує їм літа,

Тепло і затишок, щасливі дні безхмарні.

Нехай щороку зелень молода

Встеляє килимом стежки у завтра.

(Звучить фрагмент пісні «На безымянной высоте»)

1 ведучий

В основу пісні Михайла Матусовського «На безымянной высоте» покладена реальна історія про висоту 224,1 яка знаходиться поблизу селища Рубежанка Куйбишевського району Калузької області. Воїни Червоної Армії 9 вересня звільнили 52 населених пункти. Група бійців під командуванням молодшого сержанта Євгена Прошина в ніч на 14 вересня 1943 року протиснулась до тилу противника і захопили висоту Безіменну.

2 ведучий

Ми чуємо це щоденно

Та вдумаймось в тишу утрат

Чому висота безіменна?

Чому невідомий солдат?

І як не далеко від дому

Бійців розкидала війна

Немає висот безіменних

Бійців невідомих нема.

Пісня «На безымянной высоте»

2 ведучий

Пісня у п’янкій атмосфері перемоги 1945 року була надзвичайно популярною. Вона звучала у виконанні багатьох відомих солістів та колективів, текст пісні дещо змінювався від виконавця до виконавця, варіювалася і манера виконання, але суть залишалася незмінною.

1 ведучий

Смак незабутній перемоги

Лунає досі у серцях.

Блиск переможної дороги

Дарує радість у роках.

Вони пройшли, вони здолали

Той шлях, жорстоких ворогів,

Неприязнь долі подолали,

Знайшли себе серед снігів.

2 ведучий

Під свистом куль ішли до цілі.

І вибух бомб, снарядів дзвін

Їм додавало поле сили.

І далі йшов з вогнем загін

Героїв мало вже лишилось,

Покрила скроні сивина,

А щастя у серцях з’явилось,

Лише в душі гримить війна.

 (Звучить фрагмент пісні «Смуглянка»)

1 ведучий

«Смуглянка» – одна з найвідоміших пісень Великої Вітчизняної війни. Вперше вона була виконана солістом Краснознаменного ансамблю Миколою Устиновим у 1944 році, після чого набула великої популярності. Її підхопили і в тилу на фронті. Нам вона відома перш за все по кінофільму «В бой идут одни старики». Це пісня про тих, хто героїчно боровся за визволення багатостраждальної молдавської землі у Велику Вітчизняну війну.

2 ведучий

Слухали ми шелестіння трав,

Спів пташок веселих на гіллі …

Раптом вибух грізно пролунав,

Громом покотився по землі.

І відразу стала ти не та,

Руку мою стиснула в руці,

І відчув вологі я вуста

На своїй шрамованій щоці.

Пісня «Смуглянка»

1 ведучий

Йшов 1945 рік. Велика Вітчизняна війна радянського народу проти фашистських загарбників наближалася до переможного кінця. Навесні Радянська Армія підійшла до столиці фашистської Німеччини – міста Берліна.

20 квітня почався штурм Берліна. Битва за Берлін тривала до 2 травня. Особливо запеклим був штурм рейхстагу-лігва фашистського звіра. Над рейхстагом замайорів Червоний прапор, який символічно став прапором Перемоги над фашизмом.

8 травня 1945 року представники німецького верховного командування підписали акт про капітуляцію збройних сил фашистської Німеччини. Ворог здався. Переможне завершення Великої Вітчизняної війни значило крах гітлерівського “нового порядку”, звільнення поневолених народів Європи, врятування світової культури і цивілізації від фашизму. День 9 травня став Днем Перемоги, великим святом усього людства.

2 ведучий

Упав Берлін. Іще боями

гула розвихрена земля,

а вже з барвистими квітками

вступила тиша на поля.

І сходив мир на доли й води

і в гарячковий стук сердець.

Удари з заходу і сходу сказали ворогу: “Кінець!”

Кінець! Незборна правди сила,

замовк гармат охриплий спів.

Кінець. І тиша оглушила

людей, що звикли до громів.

І всі звели до сонця чола,

що довго снилось їм у млі.

І стало тихо так навколо,

мов не було іще ніколи

такої тиші на землі.

Ведучий

Пісні воєнних років! Від найперших залпів і вибухів і до переможного травневого салюту, через усю війну крокували вони в бойовому солдатському строю. Вони ніколи не підуть у небуття, поки їх знають і співають ці діти.

65 років Перемоги відзначає вся Європа, 65 років – так мало для історії, але для людини – це ціле життя. Нехай же воно, це життя, буде у всіх нас щасливим. І перш за все його заслужили ветерани, ті люди, які і вибороли, ціною життя вирвали його у ворога. Вітаємо всіх з Днем Перемоги!

Перейти до вмісту