#STOPБулінг

Що таке булінг?

Булінг (цькування) – дії учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному чи сексуальному насильстві. Такі дії вчиняються стосовно дитини чи дитиною стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого може бути заподіяна шкода психічному чи фізичному здоров’ю потерпілого. Булінг може здійснюватись також із застосуванням засобів електронних комунікацій.

Відповідальність за цькування

Стаття на сайті освітнього омбудсмена України

План заходів щодо профілактики булінгу

Подання та розгляд заяв про випадки булінгу у Бобровицькій гімназії

Процедура подання (з дотриманням конфіденційності) заяви про випадки булінгу (цькування)

1. Усі здобувачі освіти, педагогічні працівники закладу, батьки та інші учасники освітнього процесу повинні обов’язково повідомити директора закладу про випадки цькування, учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
  2. На ім’я директора закладу пишеться заява (конфіденційність гарантується) про випадок цькування.
  3. Директор закладу видає наказ про проведення розслідування та створення комісії з розгляду випадку цькування, скликає її засідання.
  4. До складу такої комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булерів, керівник навчального закладу та інші зацікавлені особи.
  5. Рішення комісії реєструються в окремому журналі («Журнал реєстрації рішень комісій з розгляду випадків булінгу (цькування)»), зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів комісії.

Порядок реагування на доведені випадки цькування та відповідальність осіб, причетних до булінгу

1. Директор закладу має розглянути звернення у встановленому порядку.
  2. Директор закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.
  3. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то директор закладу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Службу у справах дітей.
  4. Особи, які за результатами розслідування є причетними до булінгу, несуть відповідальність відповідно до частини другої статті 13 (вчинення правопорушень за статтею 1734) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Нормативна база

Закон України від 18 грудня 2018 року No 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який набрав чинності 19.01.2019 року.

Постанова КМУ від 03 жовтня 2018 року № 800 «Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю».

Методичні матеріали та нормативна база

Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти

Навчально-методичний посібник

Протидія булінгу в закладі освіти:
системний підхід

Методичний посібник: уроки

Протидія та попередження булінгу (цькуванню) в закладах освіти від Prometheus

Онлайн-курс

Матеріали із медіатеки “Стоп булінг” від Міністерства юстиції

Конспекти уроків, презентації, плакати, наліпки, буклети

Про кібербулінг для підлітків

Освітній серіал (онлайн-курс)